Hlas pacientek s metastatickou rakovinou prsu zněl Vyšehradem

Již tradičně se u příležitosti Mezinárodního dne metastatické rakoviny prsu (13.10.) sešly pacientky a zástupkyně pacientských organizací přesně ve 12 hodin za zvuku zvonů katedrály sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě. K setkání si symbolicky zvolili místo proslavené bájnou kněžnou Libuší, která byla silnou ženou s vůlí. A podobně jako ona chtějí i pacientky prosadit své vize prostřednictvím platformy Hlas pacientek. Cílem již třetího happeningu je vyjádřit podporu a poukázat na zdravotní a sociální potřeby pacientek s tímto chronickým onemocněním.

 

S rakovinou prsu se aktuálně léčí přes 90 tisíc žen, ročně jich onemocní více než sedm tisíc a podle statistik se nádorové onemocnění vrací zhruba třetině pacientek, které úspěšně překonaly rané stádium rakoviny prsu. S metastatickou formou se dnes v ČR léčí na 3400 žen. 

Onkologové sice díky nové moderní léčbě sice dokáží nádor dostat pod kontrolu po řadu měsíců i let, nicméně řada dalších požadavků pacientek, které jsou pro společnost neviditelné,není naplňována. A je žádoucí, aby jejich přání a potřebyveřejnost přijala.

Platforma Hlas pacientek, v níž spolupracuje hned několik neziskových organizací, se plnění jejich potřeb vyjádřených v memorandu o spolupráci, snaží posouvat dál.  

Aktuálně se podařilo iniciovat schůzku s prezidentem České lékařské společnosti (ČLS) JEP prof. Štěpánem Svačinou a náměstkem ministerstva zdravotnictví pro legislativu JUDr. Radkem Policarem na téma upřesnění definice druhého názoru. „Ačkoli toto právo je zakotveno v zákoně č. 372/1997 Sb., o zdravotních službách, v praxi nefunguje tak, jak by mělo. Oba zástupci jak ministerstva zdravotnictví, tak odborné společnosti uznali oprávnění naší připomínky a přislíbili najít řešení,“ zdůraznila ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Eva Knappová.

Hlas pacientek, který se letos rozšířil i o další organizace pečující o pacienty s jinými nádorovými onemocněními na Hlas onkologických pacientů (HOP), se věnuje také sociálním tématům. Hlas pacientů inicioval vznik pracovní skupiny společně s Českou onkologickou společností ČLS JEP. „Skupina vytvořila doporučení pro posuzování invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Nyní z něj ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vytváří metodický pokyn, který by měl platit od ledna 2020. Nyní se připravuje kulatý stůl na MPSV, kde budou hlavními tématy posuzování příspěvku na péči a dlouhodobé ošetřovné,“ vysvětlila předsedkyně Amelie, z.s. Šárka Slavíková. 

Hlas se v průběhu roku účastnil i velkých mezinárodních konferenci. „Naše platforma organizací, které se dokážídomluvit na zásadních společných postupech pro zlepšeníkvality života onkologických pacientů slouží jako příklad dobré praxe v regionu střední a východní Evropy,“ uvedla Petra Adámková, ředitelka Onko Unie, o.p.s..

Během roku uspořádal HOP několik praktických seminářů pro veřejnost i zdravotnické profesionály zaměřené letos například na dispenzarizaci onkologických pacientů a personalizovanouléčbu karcinomu prsu či například na biosimilární léčbu v onkologii.

„V rámci vzdělávacích seminářů pro zdravotní sestry navazuje Hlas aktivní spolupráci se všemi zdravotníky, kteří o onkologicky nemocné pečují,“ doplnila Michaela Tůmová, ředitelka Dialog Jessenius, o.p.s.

Kontakt pro novináře:

PhDr. Ivana Plechatá
koordinátorka platformy

+420 605 287 807
ivana.plechata@hlaspacientu.cz

Tiskové zprávy a aktuality

Jsme tým

nahoru