Co se děje

Ministerstvo snížilo věkovou hranici pro screening nádorů kolorekta

2 /­ 7 / 2020

Od 1. července mají lidé od 50 let vyšetření formou kolonoskopie, která je prevencí rakoviny tlustého střeva, zdarma. Věkovou hranici o 5 let snížilo Ministerstvo zdravotnictví. Česká republika patří bohužel k zemím, kde každoročně rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní nejvíce pacientů. Proto probíhá adresné zvaní občanů ke screeningu.

„Když se zhoubné nádory u tohoto druhu rakoviny odhalí včas, je skutečně možné zabránit vzniku pokročilé rakoviny a zachránit pacientovi život. Ročně je zváno ke screeningu tlustého střeva a konečníku téměř milion lidí. Bohužel jen přibližně 15 % osob zareaguje na pozvání a zúčastní se screeningového vyšetření,“ zdůraznil význam screeningu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ročně je v ČR nově diagnostikováno více než 7 500 pacientů se zhoubným nádorem tlustého střeva a konečníku a v souvislosti s tímto onemocněním ročně 3 500 pacientů umírá. S historií nádoru tlustého střeva a konečníku v ČR žije cca 58 000 osob. Onemocnění lze přitom účinně předejít nebo jeho následky minimalizovat, je-li zachyceno včas. „Proto bych rád všechny občany požádal, aby pozvánku, kterou naleznou ve své schránce, nezahazovali a přišli na vyšetření,“ vyzval ministr Vojtěch.

Více informací o screeningu kolorektálního karcinomu naleznete na www.kolorektum.cz.

Nová metoda dokáže detekovat nádory prostaty dříve, než se nemoc projeví

29 /­ 6 / 2020

Potíže při močení, časté chození na toaletu, později také nechuť k jídlu, hubnutí, únava... To vše patří k projevům karcinomu prostaty, zhoubného nádoru, jenž patří mezi nejčastější onkologické onemocnění českých mužů. Nová diagnostická metoda ale toto onemocnění dokáže rozpoznat ještě předtím, než se objeví tyto příznaky. Detekuje totiž již velmi malá ložiska nádoru.

Lékový záznam pacienta

25 /­ 6 / 2020

Vyšší bezpečnost, lepší informovanost, efektivnější léčba – tak by se dal ve stručnosti popsat sdílený lékový záznam pacienta, který je jednou z klíčových funkcionalit systému eRecept. Lékový záznam je evidence všech předepsaných a vydaných léků pacientovi. Od 1. června funguje jeho sdílení s dalšími zdravotnickými pracovníky.
V případě pochybností, které se týkají užívaných léků, se mohou lidé obracet na lékovou e-Poradnu Průvodce pacienta, kde jim zkušení kliničtí farmaceuti vše vysvětlí a poradí. Psát mohou na pomoc@pruvodcepacienta.cz nebo telefonovat na 605 287 807.

Ročně zlikvidujeme léky za miliardy, říká Irena Storová

25 /­ 6 / 2020

Čtvrtina domácností vyhazuje nevyužitá léčiva do popelnic nebo do WC, a to přesto, že o možnosti vracet je bezplatně do lékáren ví, říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Pacienti budou FDA hlásit své zkušenosti z onkologických studií

25 /­ 6 / 2020

Americká FDA spustila Project Patient Voice, iniciativu onkologického centra excelence. Prostřednictvím nového webu vytvoří projekt konzistentní zdroj veřejně dostupných informací popisujících symptomy hlášené pacienty z onkologických studií léčby uváděné na trh.

nahoru