Co se děje

Zdravotnictví ve stínu covidu

29 /­ 7 / 2021

Čekárny se znovu plní „běžnými“ pacienty, kteří se v koronavirové pandemii báli chodit k lékaři, aby se nenakazili. Nemocnice obnovují operace, které se musely kvůli covidu-19 odložit. Jako by se zdravotnictví uprostřed léta vracelo k normálnímu provozu. Ale koronavirus nezmizel. V červenci se každý den nakazily desítky až stovky lidí.

Neúnavný bojovník proti rakovině děložního čípku

29 /­ 7 / 2021

„Rakovina děložního čípku by nemusela vůbec existovat,“ říká profesor JIŘÍ SLÁMA, vedoucí onkogynekologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze. Tento typ nádoru má mezi onkologickými onemocněními ojedinělé postavení: lze očkovat proti lidským papilomavirům, které nádor způsobují, a současně jsou k dispozici metody a postupy, jež umějí zavčas diagnostikovat přednádorové změny. Prevenci výrazně zpřesnil i HPV DNA test. S vysokou citlivostí odhalí v těle přítomnost nebezpečného viru.

Přijďte na Den zdraví na Karlově náměstí

28 /­ 7 / 2021

Ministerstvo zdravotnictví Vás zve na historicky třetí Den zdraví, který se uskuteční v sobotu 31. července 2021 od 9 do 18 hodin na Karlově náměstí v Praze 2 v blízkosti Všeobecné fakultní nemocnice.

Rakovině plic se dá předejít včasnou diagnostikou. Pomoci má nový screening

28 /­ 7 / 2021

Většina pacientů, u kterých se objeví rakovina plic, do pěti let umírá. Nádor nebolí a až se objeví první příznaky jako nechutenství a později vykašlávání krve, už je pozdě. Plicní lékaři na přelomu roku spustí národní screening plic pro kuřáky, díky kterému by mohli nádor zachytit včas a zvýšit naději na uzdravení pacienta.

Doplňky stravy v onkologii

27 /­ 7 / 2021

Čtyři studenti radiologie z Univerzity Pardubice vypracovali pro pacienty 60 stránkový e-book o vitamínech a přírodních látkách, v němž nabízejí názorné odpovědi, zda je vhodné je při onkologickém ale i jiném onemocnění užívat či jaké mají prokázané nebo nežádoucí účinky. O jakémkoliv doplňku stravy se však přesto nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

nahoru