Co se děje

Léčba časné rakoviny prsu nemusí nutně končit chemoterapií

9 /­ 4 / 2021

Ženy s rakovinou prsu mají větší šanci vyhnout se obávané chemoterapii. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim nově začne hradit genomové testování testem MammaPrint, který dokáže předpovědět míru rizika návratu onemocnění a dává tak onkologům možnost zvolit pro pacientky vhodnou a co nejméně zatěžující léčbu.

Odpověď na Dopis Hlasu onkologických pacientů ze dne 6. 4. 2021 k tématu očkování

7 /­ 4 / 2021

Vážené onkologické pacientky a pacienti,

dovolte mi, abych reagovala na dopis, který zaslala PhDr. Ivana Plechatá, koordinátorka platformy HOP.
Vrátím se o pár měsíců zpět a vysvětlím, že náš požadavek, aby pacienti se solidními nádory, u kterých probíhá nebo je plánována léčba nebo byla ukončena před méně než 12 měsíci, byli očkováni přímo na onkologických pracovištích. Jedině ošetřující lékař onkolog může stanovit, zda je pacient v konkrétním čase vzhledem k celkovému stavu indikován k aplikaci vakcíny.

Jít na onkologii dobrovolně

30 /­ 3 / 2021

Také se vám to zdá divné, že by šel někdo do nemocnice, na onkologii dobrovolně? A že tam dokonce dobrovolně a opakovaně tráví svůj volný čas? A ještě ke všemu, že mu to dává smysl a dobrý pocit? Ale je to tak. Do nemocnic na onkologie či k onkologickým lůžkům míří ročně více než stovka dobrovolníků. A většina z nich je zapojená přes Amelii, z.s. Proč to dělají?

Nové možnosti léčby covid-19 - informace pro onkologické pacienty

29 /­ 3 / 2021

Pro pacienty, u nichž hrozí vyšší riziko vážného průběhu covid-19, a tedy i pacienty s onkologickým, resp. hematoonkologickým onemocněním s aktivní léčbou, jsou nyní v ČR na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví dostupné tzv. protilátkové léky.

Preventivní prohlídky zachraňují životy. Proto je nezanedbávejte

27 /­ 3 / 2021

Češi jako národ nikdy nepatřili k nejzodpovědnějším k vlastnímu zdraví. A epidemie covidu, a z ní plynoucí obavy z nákazy, jejich přístup ještě více zhoršila.
Jak ukazují statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) počet preventivních prohlídek loni klesl o více než 15 procent. „Lidé preventivní prohlídky určitě zanedbávají víc. To, jak moc, je ale individuální region od regionu. Víme, že například v některých periferních oblastech, dále od měst, lidé na kontroly chodí méně. Kolegové z měst zase hlásí, že velké změny nepozorují. Obecně lze ale říci, že je prevence kvůli koronavirové pandemii upozaděna,“ potvrzuje praktický lékař z Jedovnice a člen výboru Sdružení praktických lékařů Ivo Procházka.

nahoru