Co se děje

Očkování proti covid-19 funguje, dva týdny po druhé dávce se dosud nakazilo jen 0,06 % osob

15 /­ 7 / 2021

Data Ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že očkování proti covid-19 velmi účinně chrání před následnou nákazou a zejména před těžkým průběhem onemocnění. Po aplikaci 2. dávky bylo u 3 868 252 očkovaných osob dosud zachyceno jen 4 030 nákaz. V odstupu 14 dní po aplikaci druhé dávky pak byla nákaza prokázána pouze u 0,06 % očkovaných oběma dávkami.

Plechatá: Onkologická péče je i v pandemii dostupná

13 /­ 7 / 2021

Onkologičtí pacienti patří mezi lidi s dlouhodobě oslabenou imunitou. Také péče, kterou jejich onemocnění vyžaduje, je intenzivní, fyzicky a psychicky náročná. To vše i za běžných podmínek, které se během posledního roku výrazně měnily zásahem pandemie covidu-19.
Jak konkrétně situace dopadla na pacienty se zhoubným onemocněním, jsme se ptali Ivany Plechaté, koordinátorky platformy Hlas onkologických pacientů. V květnu mezi pacienty na toto téma uspořádala také průzkum. Platforma sdružuje 11 pacientských a podpůrných organizací, které usilují o naplňování potřeb onkologicky nemocných a jejich blízkých.

Podceňovaná hrozba rakovina tlustého střeva: Jak se projevuje, komu hrozí a jak podle příznaků poznat, že je zle?

12 /­ 7 / 2021

Správný název této choroby zní kolorektální karcinom (zkráceně se označuje CRC nebo také KRK). V jejím výskytu má naše republika smutnou „bronzovou medaili“ (po „zlatém“ Slovensku a „stříbrném“ Maďarsku). Celosvětově jde o jedno z nejčastějších onkologických onemocnění (a mezi nádory trávicího traktu je vůbec nejčastější). Zároveň však patří k nejlépe léčitelným typům rakoviny – pokud se ovšem zjistí včas. Preventivní vyšetření dokážou odhalit nejen již velmi časná stadia, ale dokonce i přednádorové změny, jejichž terapie může rozvoj nemoci zastavit dříve, než vůbec začne.

Kateřina Rusinová o paliativní medicíně: Dobrý život můžeme mít i s vážnou nemocí

12 /­ 7 / 2021

Když vám sdělí závažnou diagnózu, bývá to šok. Objeví se strach, že život brzy skončí, a přerovnají se hodnoty. Co teď a jak situaci řešit? Lékařka Kateřina Rusinová v rozhovoru pro České důchody přiblížila, jak funguje paliativní medicína a péče o vážně nemocné.

Proč v lékárnách platíme různé částky za léky na recept?

9 /­ 7 / 2021

To je hrůza, zase jsem v lékárně nechala devět stovek. Někdy v apatyce necháme hromadu peněz a jindy peněženku vůbec vytáhnout nemusíme. A ještě jindy nám najednou na účet přistanou peníze od zdravotní pojišťovny. Jak to s těmi cenami léků vlastně je?

nahoru