Co se děje

Bamlanivimab. Nemocnicím chybějí pacienti

23 /­ 3 / 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu vyzval nemocnice, aby více používaly experimentální lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který pomáhá předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů.
Zájem lékařů je podle něj zatím malý. Ze sta nemocnic se ozvalo šest desítek, které převzaly šest set balení. Česká republika jich přitom objednala tři tisíce.
„Je potřeba, aby konečně nemocnice a lékaři a praktici vzali na vědomí, že pokud někdo má predispozice – cukrovku, vysoký tlak, nadváhu, ischemické choroby – tak to jsou všechno lidi, kteří jsou ohrožení covidem-19, že skončí na jednotkách intenzivní péče a jsou ohroženi na životě,“ uvedl premiér.
„Jde o to, jestli nemocnice projeví zájem, a hlavně jestli má ty rizikové pacienty,“ řekl Petr Sulek, mluvčí Thomayerovy nemocnice.

Od středy se spustí očkování osob s chronickým onemocněním

23 /­ 3 / 2021

Osoby s chronickým onemocněním nebo zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19 se od 24. března mohou registrovat na očkovacím místě, a to prostřednictvím Centrálního rezervačního systému s použitím unikátního kódu. Ten získají od svého ambulantního specialisty nebo od specializovaného pracoviště. I nadále mohou chronici využít očkování u svých praktických lékařů a ve vybraných centrech vysoce specializované péče.

Očkování osob s chronickým onemocněním

18 /­ 3 / 2021

Jak funguje očkování vážně nemocných osob? Kde a kdy se mohou nechat očkovat?

Rakovina vaječníků – desatero nejdůležitějších informací

17 /­ 3 / 2021

I když patří mezi nejzákeřnější nádorová onemocnění, o rakovině vaječníků toho většina lidí moc neví. Přečtěte si desatero odpovědí na ty nejdůležitější otázky.

Pacientská rada ministra zdravotnictví vyjádřila své stanovisko k případnému použití neregistrovaných vakcín

17 /­ 3 / 2021

Na zasedání Pacientské rady ministra zdravotnictví, které proběhlo 11. března 2021, přijala Pacientská rada usnesení ve věci očkování proti nemoci COVID-19 neregistrovanými vakcínami. Tímto usnesením vyjádřila svůj nesouhlas s případným použitím neregistrovaných vakcín v rámci očkování proti nemoci COVID-19.
Pacientská rada podpořila rozhodnutí ministra zdravotnictví neumožnit očkování proti onemocnění COVID-19 žádnou vakcínou, která neprošla řádným schválením Evropské lékové agentury. Zástupci rady se vyjádřili, že je nutné, aby nejen léčba, ale i prevence nemocí v České republice respektovala pravidla medicíny založené na důkazech a pacienti nebyli potenciálně ohrožováni na zdraví vakcínami, které nezískaly všechna nutná schválení a povolení. K tomuto vydala Pacientská rada usnesení ve věci očkování proti COVID-19 neregistrovanými vakcínami, které je uveřejněno na Portálu pro pacienty a pacientské organizace.

nahoru