Co se děje

Očkování chronicky nemocných osob

5 /­ 3 / 2021

Jak funguje očkování vážně nemocných osob? Kde a kdy se mohou nechat očkovat?
Osoby s chronickými onemocněními či zdravotními stavy, které jsou podle vědeckých studií ohroženými z důvodu vysoké pravděpodobnosti těžkého průběhu covid-19, je nutné očkovat přednostně.
V odkazu najdete návod, jak se k vakcíně dostat, pokud spadáte mezi vyjmenované skupiny chronických pacientů.

Pravidelná preventivní onkologická vyšetření jsou ze zákona hrazena zdravotní pojišťovnou

5 /­ 3 / 2021

Nemocnice jsou přetížené a mnoho lidí se kvůli hrozící nákaze koronavirem obává jít k lékaři. Zanedbáním vážných chorob si ale můžeme ublížit ještě více. Především nezapomínejte na onkologickou prevenci. Některá preventivní vyšetření od určitého věku zcela hradí pojišťovna.

MEDIKOMIKS aneb O rakovině (nejen) pro děti

5 /­ 3 / 2021

S pozitivním ohlasem se setkává série komiksů, která vznikla ve spolupráci lékařů, pacientů, pacientských organizací a rodičů. Primárně jsou Medikomiksy určené dětem, z příběhu se ale mnohé dozvědí také rodiče a dospělí. V Medikomiksech je možné zjistit bližší informace o hemofilii, lymfomu či právě karcinomu prsu.

Vakcíny jsou již nyní dostupné chronicky nemocným lidem

28 /­ 2 / 2021

Od příštího týdne se budou moci k očkování proti covid-19 hlásit senioři od 70 let. Již nyní ale mohou vakcínu obdržet i mladší lidé s vybranými chronickými chorobami.

Stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv k donáškovým službám

28 /­ 2 / 2021

V souvislosti s pandemií COVID-19, nařízenými karanténami, ale i v případech imobility pacientů či pro účely sociální péče zaznamenal Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále jen „Ústav“) velké množství dotazů, ale i aktivit, které se týkají tzv. donáškové služby v lékárně vydaných léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis. Jakkoliv platná legislativa tyto fenomény současnosti neřeší, Ústav přesto považuje za nezbytné svůj postoj vyjádřit. A to ryze v obecné rovině, neboť každý zvolený postup donáškové služby je třeba posuzovat individuálně.
Nezisková organizace Průvodce pacienta včetně platformy HOP podporuje legislativní ukotvení donášky/dovozu léků na předpis pacientovi.

nahoru