Co se děje

Třetina pacientů s rakovinou uvěří šarlatánům a „kadičům nádorů“. Zemřou, varují experti

12 /­ 4 / 2019

Až třetina onkologických pacientů vedle své standardní léčby využívá i alternativní praktiky a svému lékaři o tom neříká. Vyplývá to z dotazníku Texaské univerzity mezi 3100 osobami, které trpí určitou formou rakoviny. Nejčastěji sahají po bylinných tabletách nebo speciálních dietách, u kterých zpravidla není potvrzeno, že by proti nemoci pomáhaly. Někteří i běžnou léčbu zcela přeruší s tím, že je zachrání léčitelé, což mnohdy znamená, že zemřou. Alternativními praktikami v Česku nechvalně proslavil Institut Aktip, který například radil nemocným, jak „vykadit“ rakovinu.

Dispenzarizace onkologických pacientů praktickým lékařem - rozhovory

12 /­ 4 / 2019

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA (Onkologická klinika 2. LF UK a FN Motol, předsedkyně ČOS ČLS JEP) doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc. (Společnost všeobecného lékařství ČLS J.E.P.)

Od začátku roku platí nový způsob péče o onkologické pacienty v remisi, do kterého se více zapojují praktičtí lékaři. Někteří pacienti mají z této nové organizace péče obavy a proto jsme se zeptali předsedkyně České onkologické společnosti ČLS J.E.P. Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D. a předsedy Společnosti všeobecného lékařství ČLS J.E.P. doc. MUDr. Svatopluka Býmy, CSc., v čem změna spočívá.

Průlomová bolest – znalosti pro běžnou praxi

9 /­ 4 / 2019

Chronická nádorová bolest mnohdy devastuje pacienty psychicky i fyzicky a její základní léčbu by měli zvládnout všichni zdravotníci.

Opora v blízkém člověku zvyšuje šance na uzdravení

9 /­ 4 / 2019

Psychoonkolog PhDr. Ing. Martin Pospíchal slovy jednoho ze svých klientů říká, že „onkologické onemocnění někdy funguje jako granát hozený do harmonogramu našeho života“. Blízcí lidé pak mohou při opětovném splétání pomyslné sítě života výrazně pomoci. Po dobu onemocnění se blízkým člověkem pacienta často dočasně stává i sestra. Díky její podpoře je větší šance, že nemocný dosáhne přijetí onemocnění, kvalitnějšího prožívání života a lepší spolupráce při léčbě.

Od Neviditelných žen k Hlasu onkologických pacientů

9 /­ 4 / 2019

Pacientské organizace pochopily, že síla je v jednotě. Aby prosadily kroky zlepšující léčbu a kvalitu života nemocných, spojily se do jedné platformy. Jejich cíle jsou ambiciózní, ale mnohé se jim již podařilo.

nahoru