Karcinom prostaty je vůbec nejčastější typ rakoviny mužů – ročně jí onemocní téměř 7000 pacientů a v drtivé většině postihuje muže nad 50 let. Nejčastěji je důvodem podcenění preventivních prohlídek, které umožní včasné odhalení rakoviny.
Prostata je malý orgán nepostradatelný pro reprodukci. Je v mužské pánvi uložena v sousedství s močovým měchýřem, močovou trubicí, konečníkem, semennými váčky, a je propojená s neuro-vaskulárním svazkem. Dorůstá do velikosti vlašského ořechu a od 45. – 50. roku se zvětšuje až do konce života.
Mnozí si uvědomí existenci této pohlavní žlázy, až pocítí bolest v oblasti hráze či zjistí potíže při močení, obvykle po padesátce. Existuje však onemocnění – karcinom prostaty, které je zpočátku bez příznaků.
Prostata produkuje tekutinu obsahující mimo jiné enzym – prostatický specifický antigen (PSA), jedinečný indikátor aktivity žlázy, který se dostává do moči i krve – v minimálním množství. V případě karcinomu prostaty však hladina PSA narůstá a proto je preventivní vyšetření zaměřeno na měření jeho hodnoty. (Zdroj: STK pro chlapy)
Prevence
- Obecně zdravý způsob života, který omezuje i rizikové faktory patologických změn prostatické žlázy.
- Zahrnuje především včasnou diagnostiku, která vede k zabránění progrese nebo k vyléčení bezpříznakového, časného stádia nemoci.
- Preventivní prohlídky týkající se mužského zdraví prostaty by měli absolvovat muži od věku 45-50 let a také mladší, pokud se karcinom prostaty vyskytl u jejich příbuzných v přímé linii (bratr, otec, případně strýc), u praktických lékařů či v urologické ambulanci.
- Včasný záchyt onkologického onemocnění je důležitý pro úspěšnou léčbu, která pak může být jednodušší a účinnější včetně pouhého aktivního sledování vývoje onemocnění.
- Preventivní prohlídka u praktického lékaře zahrnuje krevní vyšetření biochemických hodnot včetně hladiny PSA. V případě vyššího PSA či dalších subjektivních potíží jsou nutná příslušná vyšetření v urologické ambulanci.
Rizikové faktory
Přesné příčiny vzniku rakoviny prostaty zatím nebyly objasněny, ale jsou známy některé faktory, které mohou k rozvoji onemocnění přispět. Mezi ty nejvýznamnější patří:
- Věk – zvýšený výskyt je u mužů starších 50 let a vrcholí u sedmdesátníků a osmdesátníků
- Genetická predispozice – zvýšené riziko mají muži, u jejichž dědečka, otce, strýce nebo bratra bylo onemocnění diagnostikováno
- Životní styl – podle některých studií je riziko zvýšené u mužů, kteří jedí stravu s vysokým obsahem kalorií a tuků (především živočišných) a málo vlákniny.
- Naopak určitý ochranný účinek zřejmě mají obiloviny, zelenina a sójové výrobky.
- Příznivý vliv má nejspíše i dostatečná pohybová aktivita.
Příznaky
- Častější a naléhavá potřeba vymočení, i v noci.
- Obtížný a opožděný začátek močení.
- Slabý a přerušovaný proud při močení.
- Pocit nevyprázdněného měchýře po vymočení.
- Pociťované pálení a řezání při močení.
Diagnostika a léčba
Podrobnosti o diagnostice a léčbě si přečtěte v brožuře Cesta pacienta s karcinomem prostaty
Důležité odkazy:
Doporučené zdroje informací:
- Pacientská organizace STK pro chlapy – www.stkprochlapy.cz
- www.linkos.cz
- www.hlaspacientu.cz
- www.nzip.cz
- patients.uroweb.org/cz/rakovina-prostaty