preventivní prohlídky jsou prvním krokem na cestě ke zdravé dlouhověkosti. Vyšetření, jež byste měli podstoupit, je několik různých druhů a mohou být individuálně přizpůsobena věku, pohlaví, genetickým predispozicím a životnímu stylu. „pokud na preventivní prohlídky a screeningová vyšetření nechodíte, riskujete, že případné onkologické onemocnění nebude zachyceno včas, kdy je snáze léčitelné,“ podotýká Mudr. Jana lupínková, csc.
1. Všeobecná lékařská prohlídka
Jednou za dva roky mátenárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, která by měla obsahovat i onkologickou prevenci, včetně vyšetření kůže, konečníku, varlat nebo prsou, spolu s poučením onutnostiazpůsobu samovyšetřování.„Základem je kontrola krevního tlaku, hmotnosti, tělesného tuku a dalších obecných ukazatelů. Vyšetření krevního tlaku se doporučuje každé dva roky pro dospělé starší osmnácti let, přičemž u osob s hypertenzí nebo rizikovými faktory může být nutná častější kontrola. Pokud pacient nemá vysoký krevní tlak, cukrovku nebo úmrtí v rodině na kardiovaskulární onemocnění, pak se může udělat lipidogram (měření hladiny tuků v krvi, pozn. red.) jednou za čtyři roky. I když za mne je to příliš dlouhá doba,“ upozorňuje specialistka na preventivní medicínu MUDr. Jana Lupínková.
2. kreVní testy
Mohou zahrnovat kompletní krevní obraz, lipidový profil(cholesterolatriglyceridy), testy funkce jater a ledvin, hladiny glukózy (pro screening diabetu) a další specifické testy dle potřeby. „Je podstatné nechat si změřit hladinu glukózy, což je součástí vyšetření jednou za dva roky. A také hodnoty tzv. dlouhého cukru – glykovaného hemoglobinu (test HbA1c ukazuje, jaké průměrné množství glukózy navázané na hemoglobin bylo za poslední tři měsíce v krvi, pozn. red.),“ říká MUDr. Lupínková, jež provozuje diabetologickou ambulanci – DIAcentrum dr. Lupínkové.
3. screenıng zhoubných nádorů
Kromě všeobecné lékařské prohlídky, která je zdarma jednou za dva roky, existují istátemorganizovanéprogramynaodhalování zhoubných nádorů. Ty navazují na preventivníprohlídkyu praktického lékaře, respektive gynekologa/urologa. V současné době se v České republice provádí screeningkarcinomu prsu,karcinomu děložního čípku a karcinomu tlustého střeva. Připravují se i další screeningové programy a neustále se vylepšují programy současné.
Rakovina prsu je jedním z nejzávažnějších zdravotních problémů v České republice. Protožedosud nebylnalezen spolehlivý rizikový faktor vysvětlující příčiny tohoto onemocnění, zůstává včasná diagnostika hlavní zbraní v boji s touto nemocí. Screening nádorů prsu se provádí prostřednictvím mamografie. Od 45 let by měly ženy chodit na mamograf každé dva roky.
Rakovina děložního čípku patří mezi nejčastější typy rakoviny postihující ženy, hned po rakovině prsu. Každoročně je v České republice zaznamenáno okolo 750 nových případů tohoto onemocnění, které bohužel končí až 300 úmrtími. Rakovinu děložního čípku způsobuje většinou lidský papilomavirus (HPV), který se přenáší nejenom pohlavním stykem, ale také nedostatečnou hygienou. Screening nádorů děložního hrdla se provádí prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního hrdla. Dívky mezi 11. a 15. rokem věku mají nárok na očkování proti HPV. Totéž platí i pro chlapce. U mužů totiž může HPV véstke zhoubným nádorům penisu nebo análního otvoru. Očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a provede ho pediatr. Jste-li žena mezi 34.a 45.rokem,máte také nárok na provedeníHPV testu.
Další z národních programů je screening nádorů tlustého střeva a konečníku. Bez příznaků může období kolorektálního karcinomu trvat i několik let, proto je důležité neváhat a vyhledat vyšetření včas. Děje se tak prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice, který je zdarma od 50 do 55 let jednou ročně a od 55 let jednou za dva roky. Tento test je běžně k dostání u praktických lékařů nebo urologů/gynekologů a jeho provedení je zcela nenáročné. Nebo se může udělat kolonoskopie, jež je zdarma od padesáti let jednou za deset let. Taková vizualizace střeva slouží k odhalení případných nádorů nebo polypů, které mohou být předstupni kolorektálního karcinomu.
Dalším důležitým krokem je ultrazvukové vyšetření břicha. To může být použito k vyšetření jater, ledvin, slinivky břišní a dalších orgánů pro odhalení případných anomálií nebo nádorů.
Pro muže je jako screeningový test na rakovinu prostaty určen PSA test (prostatický specifický antigen).
Rakovina plic je nejčastějším nádorem, na který se v České republice umírá. Je to hlavně proto, že naprostá většina pacientů přichází s již pokročilým nebo metastatickým onemocněním. Více než pět let přežívá jen cca 10 % z nich. Pokud je však onemocnění zjištěno v prvním klinickém stadiu, pak pět a více let bez rakoviny se dožívá téměř 70 % pacientů. „Plíce nebolí“, protojedinýzpůsob, jakrakovinu plic zjistit včas, je pravidelně kontrolovat stav plic pomocí CT vyšetření (detailní počítačové rentgenové snímky, pozn. red.)
u osob, jež mají vysoké riziko, že u nich tato rakovina vznikne. Pro kuřáky je určen program časného záchytu karcinomu plic. „Pokud člověk kouřil 20 let jednu krabičku cigaret denně a je mu od 55 do 74 let, mělbyho praktik nebo plicařposlat na nízkodávkové CT,“ podotýká MUDr. Lupínková.
4. oční vyšetření
Zahrnuje testy jako tonometrie (měření nitroočního tlaku) a oční zkoušky, které mohou pomoci v detekci onemocnění očí, jako je glaukom nebo makulární degenerace. „Pokud pacient není již léčený oftalmologem, může se mu udělat jednou za rok vyšetření očního pozadí bez rozkapání, tedy bez jakékoliv přípravy, i v ambulanci praktiků a diabetologů. Pokud tedy na to má lékař zakoupenou speciální kameru. Pak umělá inteligence během dvou minutvyhodnotídvasnímkykaždého oka a zjistí, zda je tam výskyt diabetické retinopatie a současně v jakém věkem podmíněném stadiu je makulární degenerace,“ doplňuje diabetoložka Lupínková.
5. Stomatologıcká prohlídka
Dvakrátročně hradípojišťovna preventivní návštěvu u zubního lékaře pro prevenci zubního kazu, parodontitidy a kontrolu orálního zdraví. „Člověk by měl chodit i na dentální hygienu, na kterou zdravotní pojišťovny přispívají,“ říká MUDr. Jana Lupínková.
6. Screenıng oSteoporózy
Densitometrie pro screening a monitorování osteoporózy (řídnutí kostí) jsou důležité zejména u postmenopauzálních žen a jedinců s rizikovými faktory. Praktičtí lékaři by měli s pacientem udělat standardizovaný dotazník, tzv. FRAX, který hodnotí riziko zlomenin u nemocných osteoporózou. U žen by to mělo být rok po menopauze až do věku 59 let, u mužů ve věku 65 až 69 let. Seniory by měl praktik poslat také na měření kostní hustoty. Nejlepší metodou sloužící k určení množství kostního minerálu je DXA neboli dvouenergiovárentgenováabsorpciometrie, jež využívá dvou typů energií záření.
7. vyšetření Sluchu
Doporučuje se pravidelně u seniorů nebo u osob vystavených hlasitému hluku v práci či během volnočasových aktivit. „Obzvláště seniory by měl praktik vždy posílat na vyšetření sluchu,“ říká MUDr. Lupínková.
8. očkování
Dospělí by měli být pravidelně očkováni proti tetanu i proti chřipce. „Preventivní očkování jednoznačně doporučuju. Kromě tetanu by se měl člověk nechat očkovat proti chřipce, černému kašli, klíšťové encefalitidě a herpes zoster neboli pásovému oparu. A to i když nejsou tato očkování hrazena pojišťovnou.“
9. dermatologıcké vyšetření
Pravidelná kontrola pigmentových skvrn, mateřských znamének a jiných kožních lézí může přispět ke včasné detekci melanomu a jiných typů kožní rakoviny. „V podstatě každý pacient by si měl dojít na dermatologické vyšetření svých pigmentovýchznamének, cožjeprevencemelanomu. Ale dělá to velmi málo pacientů,“ podotýká dále MUDr. Jana Lupínková.
10. pSychologıcká prohlídka
Konzultace s psychologem nebo psychiatrem. Pravidelná psychologická prohlídka slouží k monitorování duševního zdraví. Pacienti mohou diskutovat o stresu, úzkosti, depresi nebo dalších psychických obtížích a získat podporu a rady pro zvládání těchto výzev. V případě potřeby mohou být prováděny psychologické testy k posouzení kognitivních funkcí, osobnostních rysů nebo rizika pro psychická onemocnění.
11. gynekologıcká prohlídka
Ženy mají každý rok nárok na gynekologickou onkologickou prevenci u svého gynekologa, jejíž součástí je např. vyšetření prsů pohmatem, vyšetření regionálních mízních uzlin, vyšetření v zrcadlech, kolposkopické vyšetření (mikroskopická kontrola dělohy), odběr materiálu z děložního čípku k cytologickému vyšetření či palpační bimanuální vyšetření (kontrola rodidel).
12. Spánková dıagnoStıka
Zdravé je spát 7 až 9 hodin. Je prokázáno, že se DNA opravuje ve spánku, a tak by u lidí, kteří mají nějaké problémy se spánkem, měla proběhnout i spánková diagnostika. Konzultace s odborníkem na spánkovou medicínu může vést k diagnostice a řešení problémů se spánkem jako poruch dýchání ve spánku (syndrom spánkové apnoe), nadměrné denní spavosti (např. narkolepsie), abnormálního chování a pohybů ve spánku a odlišení od nočních epileptických záchvatů. „Je spousta pacientů se spánkovou apnoí. Ve spánkové laboratoři dostanou přístroj CPAP a pak se jim mnohem lépe spí,“ doplňuje MUDr. Jana Lupínková.
preventivní prohlídku u vašeho praktika pojišťovna hradí – aspoň jednou za dva roky byste se měli nechat „přeměřit“.
Foto:Shutterstock.com
Od 45 let by měly ženy chodit na mamograf každé dva roky.
► dvakrát ročně hradí pojišťovna preventivní návštěvu u zubního lékaře.
Foto:Shutterstock.com
„Preventivní očkování doporučuju.“
mudr. Jana lupínková
Autor: lubor černohlávek
Autor