Mnohé ženy odkládají pravidelné preventivní vyšetření prsů s tím, že v jejich rodině bylo vše v pořádku. Některé ženy nebyly na kontrole dokonce celé roky. Jenže představa, že rakovina prsu je hlavně dědičnou záležitostí, je zákeřně mylná. Dědičnost sehrává roli pouze v 5 až 10 % všech případů. Zbytek tvoří v podstatě nahodilý výskyt.
Způsob vyšetření a věk
V mladém věku je prsní tkáň velmi dobře přehledná ultrazvukem (neboli ultrasonografií), proto jsou ženy do 40 let věku vyšetřovány primárně tímto způsobem a mamografie je spíše doplňující metodou. Ultrazvuk totiž dokáže lépe zmapovat hutnější vazivovou tkáň, která je typická pro mladší ženy. S postupujícím věkem dochází u velkého procenta žen k přeměně vaziva na tuk a toto je pak ideální terén pro zobrazení mamografem.
Obecně platí, že od 40 let je vyšetřovací metodou číslo jedna mamografie, zatímco ultrazvuk je považován za doplňkovou metodu, např. u žen s bohatou a hutnou mléčnou žlázou. V případě nutnosti se tedy obě metody kombinují. Samotný ultrazvuk se pro screening nádorů prsu v této věkové kategorii považuje za nedostačující.