Rakovina plic neboli zhoubný nádor plic je označení pro zhoubné (maligní) změny tkáně buď v samotných plicích, nebo v průduškách.
Zhoubné nádory plic bývají označovány rovněž jako karcinom plic nebo bronchogenní karcinom.
Rakovina plic obvykle začíná ze změněných buněk sliznice v průduškách, jen zřídka ze samotných plic. Průdušky jsou větvící se „trubičky“, které do plic přivádějí vzduch. Plíce jsou párový orgán – rozlišujeme tak levou plíci a pravou plíci.
* Tato lhůta je orientační a z objektivních důvodů nemusí být vždy možné ji dodržet. Průběh a délka diagnostiky je individuální a odvíjí se od povahy a průběhu onemocnění a od aktuálního stavu pacienta.
Prevence
- Nekouřit
- Od roku 2022 funguje v České republice nový screeningový program www.prevenceproplice.cz
- Jeho cílem je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina plic odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení.
- Týká se lidí, kteří jsou rakovinou plic nejvíce ohroženi. Jde o občany ve věku 55–74 let, kteří za svůj život prokouřili 20 nebo více balíčkoroků.
- To znamená, že člověk např. kouří po dobu 20 let jeden balíček (20 cigaret) denně, nebo po dobu 10 let dva balíčky (40 cigaret) denně, případně po dobu 5 let čtyři balíčky (80 cigaret) denně.
- O možnostech vstupu do programu se informujte u svého praktického lékaře. Pokud splňujete kritéria, odešle vás k vyšetření u pneumologa. Ten vyhodnotí, zda je vhodné provést bezbolestné vyšetření nízkodávkovým CT, které je nejspolehlivější metodou k odhalení případného nádoru v počátečním stádiu.
Příznaky
- Úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje (toto je často první příznak)
- Zhoršující se „kuřácký kašel“, který existuje již delší dobu
- Dušnost a další potíže s dýcháním
- Příměs krve ve vykašlaném hlenu
- Bolest na hrudi při kašli a dýchání
- Zhubnutí
- Únava
- Horečka
- Noční pocení
- Bolesti v boku a bolesti zad
Diagnostika a léčba
Podrobnosti o diagnostice a léčbě si přečtěte v brožuře Cesta pacienta s karcinomem plic.
Doba od první návštěvy lékaře po zahájení léčby by neměla přesáhnout 42* dní, míněno od prvního kontaktu symptomatického pacienta s lékařem.
Důležité vědět
- Doba od první návštěvy lékaře po zahájení léčby by neměla přesáhnout 42* dní, míněno od prvního kontaktu symptomatického pacienta s lékařem.
- Včasná diagnostika a včasné zahájení léčby jsou důležitými faktory s možným dopadem na úspěšnost léčby. Snažte se proto o co nejdřívější termíny vyšetření a neodkládejte objednání.
- Dbejte pokynů lékaře, pokud Vám doporučí pro Vaše vyšetření nebo léčbu vzdálenější pracoviště, respektujte to. Pracoviště se liší různými diagnostickými postupy a léčebnými možnostmi. Lékař pro vás volí tu nejlepší variantu.
- V případě potvrzení nálezu pomocí CT Vás lékař odešle na bronchoskopii. Ptejte se lékařů na výsledky tohoto vyšetření. Pro správné nastavení léčby je třeba znát typ nádoru, z jakých buněk je tvořen a další parametry nádoru (jako jsou tzv. řídící mutace a signální molekuly jako je tzv. PD-L1).
- O léčbě rozhoduje multidisciplinární tým, který je složen z relevantních odborností. Na základě mezioborové diskuze tým navrhne tu nejlepší variantu léčby, případně se dohodne na dalším dovyšetření.
Důležité odkazy:
Pacientské organizace
- Český občanský spolek proti plicním nemocem – www.copn.cz/cs
- Amelie – PROdýchej – www.prodychej.cz
- Moje plíce – www.mojeplice.cz
Doporučené zdroje informací