Návrat do života po rakovině a právo být zapomenut 
7. 6. 2022 jsme společně s Masarykovým onkologickým ústavem uspořádali konferenci s tématem „Návrat do života po onkologické léčbě“. Na konferenci a diskuzním fórum spolu hovořili pacienti a zástupci pacientských organizací. Cílem setkání bylo poukázat na komplikace, kterým pacienti čelí v průběhu nemoci a zejména po ukončení léčby při návratu do zaměstnání a dalších aktivit běžného života. 
O den dříve, 6. 6. 2022, jsme se také zúčastnili konference „Právo na stejné podmínky“ v Kanceláři Veřejného ochránce práv v Brně. Na odborném fóru k ochraně sociálních a hospodářských práv pacientů promluvila Mgr. Šárka Slavíková z Amelie, z.s. Cílem vystoupení odborníků z řad lékařů a právníků i zástupců pacientů bylo upozornit a navrhovat možná východiska k dosud neřešené otázce v ČR tzv. „práva být zapomenut“. Jedná se o případy pacientů, kteří po úspěšném léčení, nejen onkologických chorob, oprávněně pociťují nerovnost přístupu v jejich ekonomicko-sociálních podmínkách života. Zvláště bankovní instituce a pojišťovny nevnímají vždy jejich vyléčení jako dlouhodobý zdravotní stav, ale nadále je považují za klienty s vysokým pojistným rizikem. 

„Problematiku si v ČR uvědomují všichni zúčastnění, tedy onkologové, pacienti a pacientské organizace i zástupci finančních institucí. Všichni se snažíme o snadnější návrat pacientů do života. Proto jsme se sešli, abychom diskutovali o možnostech, jak situaci neustále zlepšovat. Ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem jsme uspořádali 7. června 2022 konferenci Návrat do života po onkologické léčbě. Také jsme realizovali průzkum mapující znalost této problematiky mezi českou veřejností. Ten mimo jiné ukázal, že drtivá většina Čechů zatím nezná pojem právo být zapomenut,” vysvětluje Petra Adámková, předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů

Více se můžete dozvědět v přiložené tiskové zprávě. 

Stáhněte si průvodce CESTA PACIENTA k diagnóze, která vás zajímá

X