Usnadnit život s nemocí a léčbu – to je cílem projektu Hlasu onkologických pacientů nazvaného CESTA PACIENTA, s informacemi o nemoci, diagnostice i léčbě.
Materiály vznikly ve spolupráci s Českou onkologickou společností, včetně konkrétních rad a kontaktů.
„Tato cesta je i pro lékaře, který může zaškrtnout a ukázat pacientovi, jak přesně půjde systémem, aby se co nejrychleji dostal do péče multidisciplinárního týmu a k nasazení léčby,“ vysvětluje Petra Adámková, předsedkyně výboru Hlasu onkologických pacientů a ředitelka ONKO Unie.
Více si můžete poslechnout v reportáži v Událostech z 7. 1. 2024 (v čase 27:44 min.)
Svůj příběh sdílí v reportáži paní Eva, která si před pěti lety nahmatala bulku v prsu. Byla jí diagnostikována rakovina prsu. Po operaci požádala o názor druhého lékaře, prošla také zajišťovací chemoterapií a dnes se jí daří dobře. Pacientům podle ní nejvíce pomůže empatie: „Je potřeba, aby se lékař opravdu snažil si na pacienta čas vyhradit.“
Ženy s rakovinou prsu provází i oceněná kniha Nikol Pazderové, která prošla úspěšnou léčbou rakoviny prsu ve 23 letech. „Žena třeba dostane negativní zprávu, že má onkologické onemocnění, s tím, že si musí sama vyhledat onkologa. To je problém, kde se léčba může zadrhnout.“
Zároveň mohou pacienti sdílet zkušenosti v DOTAZNÍKU – po vyhodnocení budou data sloužit k tvorbě návrhů pro další zlepšení praxe. Až v 60 % případů by se dalo rozvoji onkologického onemocnění zabránit včasným záchytem. Jako nejnovější odstartovalo Ministerstvo zdravotnictví plošný screening rakoviny prostaty hrazený pojišťovnou a ČR ho tak nabízí jako první země v Evropě.
Do něj se přihlásil také pan Vávra: „Mám trošku problémy, proto jsem se dostavil, když jsem se o screeningu doslechl.“
Muže od 50 do 69 let vyšetří praktický lékař i urolog. Test spočívá v odběru krve.
„Kolem 30 % rakoviny prostaty odhalíme v pozdních stádiích. I když rakovina prostaty není nejzhoubnější ze všech, stále je takových 15 % nádorů zhoubných poměrně značně,“ vysvětluje urolog Igor Motíl.