V neděli 2. června se v Tyršově domě v Praze uskutečnil již druhý ročník Dne onkopacientů – akce pořádané Hlasem onkologických pacientů. Letošní akce nesla motto „Oslavte spolu s námi život pohybem“. Důležitosti a přínosům pohybu pro onkologické pacienty se proto věnovaly diskuse a přednášky odborníků a různé aktivity si návštěvníci vyzkoušeli formou workshopů. 

I přesto, že si s námi pohrávalo počasí, se nás sešly desítky, abychom společně oslavili život, sdílely své zkušenosti a navzájem se podpořili v přátelské a pohodové atmosféře. Z pestrého programu si vybral doslova každý. Návštěvníci měli také možnost nechat si zkontrolovat znaménka dermatologem, navštívit stánky pacientských organizací a získat cenné informace o léčbě a podpoře. Dámy se mohly nechat opečovat přírodní kosmetikou, každý měl možnost vyzkoušet ruční potisk notýsků, nechyběly ani dílničky pro ty nejmenší.

Pohyb jako lék

Součástí programu byly také různé pohybové workshopy, které vedli zkušení lektoři:

  • Onko-jóga – Mgr. Lucie Königová
  • Nordic walking – Ivana Veselá
  • Latinský tanec nejen pro ženy – Veronika Kuštová
  • Onko-fyzioterapie – Mgr. Edita Strusková
  • Trénink paměti – PhDr. Zuzana Peterová

Tyto workshopy umožnily účastníkům vyzkoušet si různé formy pohybu a získat inspiraci pro pravidelnou fyzickou aktivitu, která je důležitou součástí léčby a rekonvalescence.

Inspirativní setkání

Zazněl také zpěv Leony Gyöngyösi a odpoledne vyvrcholilo vystoupením zpěvačky Anny Julie Slováčkové, která svým hudebním darem a osobním příběhem dodala všem přítomným sílu a naději. Anna Julie navíc převzala Cenu HOP za podporu onkologických pacientů, což je historicky první udělení tohoto ocenění.

Akce nabídla také inspirativní rozhovory s odborníky:

  • MUDr. Petr Pavlíček – hematoonkolog
  • PhDr. Zuzana Peterová, PhD. – onko-psycholožka
  • Prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.: – onkolog

Dalším významným momentem byl křest knihy Psychoonkologie PhDr. Ing. Martina Pospíchala, PhD., která se věnuje psychologické podpoře onkologických pacientů a jejich blízkých.

Den onkopacientů 2024 byl důležitou připomínkou toho, že i přes těžkosti spojené s onkologickým onemocněním je možné žít plnohodnotný život a najít v sobě sílu a odvahu. Akce ukázala, jak důležitá je vzájemná podpora a sdílení zkušeností mezi pacienty, jejich blízkými a odborníky.

Děkujeme za Vaši účast a už se těšíme na další ročník!

Stáhněte si průvodce CESTA PACIENTA k diagnóze, která vás zajímá

X